sobota, 9 września 2017

293. Dunkierka


Jedynym marzeniem Tommy'ego, Gibsona i Alexa jest ucieczka z Dunkierki. Mimo wielu niepowodzeń próbują dalej, w końcu co mogą innego zrobić? Są to młodzi mężczyźni mający mnóstwo marzeń oraz snujący wiele planów na przyszłość, więc czytelnik mimo woli wczuwa się w ich sytuację emocjonalnie. Kolejną postacią jest, pływający po morzu wraz z synem i jego kolegą, pan Dawson. Mężczyźni spotykają między innymi żołnierza, który przeżył nie jedno w swym życiu.

Między 27 maja a 4 czerwca 1940r. trwała operacja pod kryptonimem "Dynamo". W tym czasie alianci w strachu przed ofensywą z Niemiec ewakuowali z plaż Dunkierki ponad 300 00 żołnierzy narodowości francuskiej i angielskiej. Była to operacja trudna, a książka ta opowiada o bohaterstwie brytyjskich żołnierzy.

Ewakuacja z Dunkierki nie była prosta. Były to długie godziny bez jedzenia i wody, pełne strachu o to, czy za chwilę nie spadnie na was bomba. Warto pamiętać o poświęceniu żołnierzy wspierających całą akcję nie tylko z lądu, ale i powietrza oraz morza. Może to właśnie dzięki nim historia wojny przebiegła tak, a nie inaczej.

"Dunkierka" nie jest łatwą powieścią, więc jeśli nie lubisz książek związanych tematyką z II wojną światową możesz się pogubić lub może ci ona nie pod pasować. Mi osobiście nic takiego nie przeszkadza, co więcej lubię się z taką fabułą nie tylko w książkach, ale i filmach. Jeśli chodzi zaś o ekranizację tej powieści, to miałam okazję być już na filmie i uważam, że naprawdę dobrze odwzorowała ona całą historię.

Tytuł oryginału: Dunkirk
Autor: Joshua Levine
Wydawnictwo: HarperCollins
Liczba stron: 368
Moja ocena: 7/10
Za książkę dziękuję Wydawnictwu!

6 komentarzy:

 1. Za historią nigdy nie przepadałam, ale akurat tematyka I i II wojny światowej zawsze mnie interesowała, więc "Dunkierkę" mam w planach - zarówno w wersji papierowej, jak i filmowej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że obie wersje przypadną do gustu!

   Usuń
 2. Nie jestem pewna, czy kiedyś sięgnę. Może bardziej przekona mnie film ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Po to teraz raczej nie sięgnę, ale dlatego, że niedawno czytałam coś o podobnej tematyce - sięgnęłam po "Pokutę", która może nie skupia się w 100% na temacie Dunkierki, ale ta ewakuacja jest jak najbardziej częścią historii. To dobra powieść, ale... ja po prostu nie lubię czytać takich rzeczy zbyt często.

  OdpowiedzUsuń

Skoro jesteś już tutaj to naskrob dla mnie parę słów o recenzji/książce. Dziękuję ♥ Motywuje mnie to do dalszego pisania. :)



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...