poniedziałek, 4 lutego 2019

409. Cisza białego miasta

Parę słów o książkach - blog z recenzjami książek

Tasio Ortiz de Zarate został osadzony dwadzieścia lat temu za podwójne seryjne morderstwa. Niedługo ma wyjść na przepustkę, a w mieście - Vitorii ponownie są mordowane osoby w wieku kończącym się na 5 lub 0. Z pewnością nie jest to przypadek i śledczy Unai López de Ayala będzie chciał odnaleźć mordercę, o ile nie jest nim Tasio. Zegar tyka, a kolejne dzieci, nastolatkowie czy dorośli giną. Kto będzie kolejną ofiarą? Ile osób w wieku idealnym dla mordercy musi drżeć ze strachu nim Ayala schwyta zabójcę?

Vitoria, niewielkie miasteczko położone na północy Hiszpanii ponownie musi drżeć ze strachu. Przecież morderca jest schwytany przed laty i odsiaduje swój wyrok, dlaczego podwójne zabójstwa powróciły? Opis tej mrocznej historii od razu mi zawrócił w głowie, a czytając o zbrodniach nie mogłam się od tej historii oderwać. Nie sądziłam, że thriller potrafi tak zawładnąć moim umysłem. A jednak...

Pani Saenz de Urturi nie można odmówić daru przyciągania czytelnika. Książka mimo swojej objętości nie straszy, a porywa do swej historii. Autorka wykorzystała tu narrację pierwszoosobową, jednak wplotła również rozdziały odnoszące się do przeszłości i mające duży wpływ na obecne wydarzenia. Wszystko to okazało się na tyle zagmatwane, że prawie do samego końca nie udało mi się odgadnąć jak mogą się potoczyć losy bohaterów, a nawet po wysnuciu kilku domysłów zostałam zaskoczona.

"Cisza białego miasta" jest niesamowicie dobrą książką, otwierającą jak mniemam jeszcze lepszą trylogię. Już nie mogę się doczekać kolejnych tomów, a dopiero co odłożyłam tę pozycję. Mam nadzieję, że pod tym względem Wydawnictwo Muza mnie nie zawiedzie i wyda je jak najszybciej!

Z pewnością nie jest to książka napisana prostym językiem. Wątki się mieszają, a fabuła obiera coraz to nowsze i bardziej niespodziewane kierunki. Właściwie nikomu nie można ufać, bo nigdy nie wiadomo kto nas zdradzi. Albo kto będzie następną ofiarą.
Książka otoczona jest klimatem magicznej Hiszpanii, a nie ma chyba rzeczy, która by mogła przyciągnąć was do niej bardziej. No może fakt, że nic tu nie jest oczywiste, prawda często okazuje się iluzją, a za podwójnymi morderstwami może stać coś więcej... Serdecznie polecam!

Tytuł oryginału: El silencio de la ciudad blanca
Autorka: Eva Garcia Saenz de Urturi
Seria: Białe miasto (#1)
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 576
Moja ocena: 8/10
Za książkę dziękuję Wydawnictwu!

W księgarniach szukajcie jej od 27 lutego!

4 komentarze:

Skoro jesteś już tutaj to naskrob dla mnie parę słów o recenzji/książce. Dziękuję ♥ Motywuje mnie to do dalszego pisania. :)Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...