środa, 24 lutego 2016

206. Pierwsze damy Francji


"-Teraz, gdy została już pani pierwszą damą Francji, czego pani pragnie?
 -Już nią nie być."

"Pierwsze damy Francji" to biografie ośmiu kobiet zasiadających u boku najważniejszych francuskich władców. Ich partnerzy mogli mieć wszystko, lecz nie zawsze chcieli się tym dzielić, często odseparowywali partnerki od wszystkich kwestii związanych z polityką, czy pieniędzmi.
Książka podzielona jest na osiem rozdziałów - każdy dla innej damy.

Yvonne de Gaulle, Claude Pompidou, Anne-Aymone Giscard d'Estaing, Bernadette Chirac, Danielle Mitterrand, Cecilia Sarkozy, Carla Bruni-Sarkozy, Valerie Trierweiler to różne kobiety. Każda z nich miała inny charakter, inne usposobienie, o każdej co innego pisały media. A nawet jeśli pisały o tym i tamtym to w rzeczywistości było zupełnie inaczej.

"Pierwsze damy Francji" to ciekawa lektura, bo któż nie chciałby na chwilę przenieść się do Pałacu Elizejskiego, gdzie wiedzie się cudowne życie? Niestety tak nie zawsze było, o czym doskonale przekonały się nasze bohaterki.

Książka może nie jest stuprocentowo wiarygodną biografią tych kobiet, ale mimo wszystko warto ją poznać. Uważam, że warto się dowiedzieć nieco o tych kobietach i serdecznie polecam Wam tę książkę.

Tytuł oryginału: Premieres dames
Autor: Robert Schneider
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 384
Moja ocena: 8/10
Za książkę dziękuję Wydawnictwu!

2 komentarze:

  1. W sumie, to jeszcze nie sięgałam po tego typu pozycje... ale twoja recenzja jest całkiem zachęcająca, więc może tutaj zrobię wyjątek...
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń

Skoro jesteś już tutaj to naskrob dla mnie parę słów o recenzji/książce. Dziękuję ♥ Motywuje mnie to do dalszego pisania. :)Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...