niedziela, 24 marca 2019

429. Kociarz

Parę słów o książkach - blog z recenzjami książek

"wspominała [...] jak czasem martwiła się, że nie jest wystarczająco inteligentna, by wyrobić sobie własne zdanie o czymkolwiek."

Margot to dwudziestolatka, która opowiada historię swojej pierwszej randki. Pracując w kinie poznała trzydziestoczteroletniego Roberta, z którym zaczyna niewinny esemesowy flirt. Emocje zaczynają buzować, dochodzi wreszcie do spotkania, jednak nijak się ono nie ma do znanych Margot filmów.
Tym razem nie przychodzę z recenzją książki, a jednego konkretnego opowiadanie, które wywołało za granicą tyle emocji, że zapoczątkowało zbiór opowiadań o takim samym tytule. Postanowiłam sprawdzić je na własnej skórze i ocenić czy rzeczywiście zasługuje na taki rozgłos.

Historia z pewnością jest o tyle ciekawa, że nie przekłamuje rzeczywistości. Przez głowę i ciało młodej Margot przemyka wiele myśli i jeszcze więcej emocji. Pojawia się zarówno pożądanie, jaki i odraza, ale nade wszystko chęć zrozumienia i wpasowania się w obecne standardy. Margot zasypuje samą siebie milionem pytań o to, co powinna zrobić, jak postąpić w danej sytuacji i czy ma prawo do tego, by się wycofać. Z racji zbliżonego wieku wiem, że uczucia targające Margot nie są wymysłem autorki, ale też często brakuje na nie odpowiedzi. W dobie przekłamanych, idealnych zdjęć na Instagramie, portali randkowych w stylu Tindera i tysiąca książek czy filmów romantycznych ciężko jest ocenić co jest prawdą, a co fikcją. Szczególnie podatni na wpływ internetu są młodzi, zagubieni ludzie, więc kształcenie ich w tym temacie i tłumaczenie, że mają prawo do odmowy czegokolwiek powinno być obowiązkiem społeczeństw.

Kristen Roupenian miała ciekawy pomysł na opisanie uczuć przepełniających młodą kobietę i zrealizowała go równie dobrze. Relacje między bohaterami opowiadania są wiarygodne, przez co łatwiej się z nimi utożsamić. Historia wywołuje wiele uczuć, począwszy od współczucia i zrozumienia, przez wstręt i oburzenie. Problem przedstawiony przez autorkę nie jest łatwy, ale jednocześnie powszechnie znany. Która z nas nie marzyła o księciu z bajki, tym jedynym, który będzie wyglądał jak młody DiCaprio czy Brad Pitt, ale i o tej idealnej randce pełnej świec, róż i motylków w brzuchu? Nie będę już pytać jak wiele osób przygniotła rzeczywistość i nie wszystko jest tak różowe, jak widać to na filmach.

"Kociarz" to opowiadanie pełne emocji, które wywołuje kolejne uczucia. W historii Margot nie brakuje przekazu i wskazówek dla młodych osób, a jednocześnie autorka nie posługuje się niepotrzebnym napominaniem. Zwraca jedynie uwagę na problemy, o których powinno być trochę głośniej, ale to odbiorcy pozostawia pole do działania.

Tytuł oryginału: Cat Person
Autorka: Kristen Roupenian
Zbiór opowiadań: Kociarz
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron zbioru: 320
Moja ocena: 8/10

4 komentarze:

Skoro jesteś już tutaj to naskrob dla mnie parę słów o recenzji/książce. Dziękuję ♥ Motywuje mnie to do dalszego pisania. :)Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...