środa, 25 lipca 2018

356. Wzloty i upadki młodej Jane Young


Aviva Grossman była młodą i ambitną stażystką pracującą u kongresmena, która wplątała w romans z żonatym szefem. Takie sytuacje zawsze rodzą plotki, jednak przez anonimowy blog dziewczyny cały internet napiętnował ją i przez lata nie zapomni o tym występku. Po kilkunastu latach małżeństwo kongresmena miało się dobrze, jego kariera wciąż rozkwitała, a Aviva Grossman nie istniała. Żyła za to Jane Young, odsunięta od polityki matka Ruby, która o Avivie słyszała z opowieści i plotek...

Z pewnością popełnienie błędu lub też robienie tego nagminnie nikomu nie jest obce. Błędy są większe lub mniejsze, jednak każdy z nich w pewnym stopniu wpływa na nas i naszych bliskich. Aviva popełniła ten błąd, że zamiast polegać na własnych umiejętnościach i skupić się na pracy ona pozwoliła sobie na romans z politykiem. Problem jednak nie polegał na samym romansie, a na fakcie, że dowiedział się o tym internet i ona jako jedyna odpowiedziała za swoje grzechy. Młoda dziewczyna bez pozycji czy kariery została poniżona i wielokrotnie obrażana, chociaż jedyne co można jej było zarzucić to młodzieńcza głupota. Polityk za to nie odebrał w swoim kierunku żadnych obelg.

Gabrielle Zevin w swojej książce zwraca uwagę na to jaką pozycję mają kobiety w XXIw. i jak wciąż są w łatwy sposób poniżane. Pamiętacie napiętnowaną Hester ze Szkarłatnej litery? W obecnych czasach nie trzeba nikogo piętnować, wystarczy kilka wpisów w internecie. Tragiczne i przerażające jest to jak w łatwy sposób można komuś zniszczyć życie, w tym wypadku młodej kobiecie, która popełniła błąd.

Wzloty i upadki młodej Jane Young to historia pisana z kilku perspektyw. Każda z nich, w zupełnie różny sposób, opisuje inny przedział czasowy, co jest jednym z plusów historii. Fabule także nie mam nic do zarzucenia - pokazała od środka jaki wpływ mają plotki, szczególnie te które dotyczą romansu osób wyżej postawionych. Minusem są bohaterowie wykreowani nieco schematycznie, a także jedna z części książki, przez którą ciężko było się zmusić do czytania reszty - napisana została w nudnawy sposób, chociaż jestem świadoma, że miała ona oddać wiek narratora. Mimo wszystko jestem ciekawa kolejnych książek Zevin, jedną z nich - "Między książkami" mam nawet na swojej półce i pewnie w najbliższej przyszłości ją poznam.

Tytuł oryginału: Young Jane Young
Autorka: Gabrielle Zevin
Wydawnictwo: W.A.B.
Liczba stron: 352
Moja ocena: 7/10
Za książkę serdecznie dziękuję Wydawcy!

14 komentarzy:

 1. Nawet nie słyszałam o premierze tej książki, mimo iż znam nazwisko autorki! Czytałam "Zapomniałam że Cię kocham" i zarzuciłam jej brak lekkości wraz z bohaterami którzy nie wywarli na mnie żadnego wrażenia i mimo iż mam dwie inne książki autorki na półce, to do tej najnowszej raczej mnie nie ciągnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem, jakoś do mnie nie przemawia ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na chwilę obecną mam za dużo książek, które czekają na swoją kolej, ale kiedyś może sięgnę po tę pozycję. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja tym razem chyba też się nie skuszę 😀

  OdpowiedzUsuń
 5. Będę musiała ją przeczytać :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie do końca moje klimaty, ale polecę tę książkę siostrze :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Interesująca historia, chyba przeczytam książkę.

  OdpowiedzUsuń

Skoro jesteś już tutaj to naskrob dla mnie parę słów o recenzji/książce. Dziękuję ♥ Motywuje mnie to do dalszego pisania. :)Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...