piątek, 3 lipca 2015

145. Powiedz, że mnie kochasz, mamo


Gabriela jest osobą, która nie zaznała nigdy miłości ze strony rodziców. Ojciec alkoholik sprawiał, że matka chcąc nie chcąc odtrącała dzieci, szczególnie średnią córkę. Praktycznie każde działanie Gabrysi, jako dziecka, czy też w późniejszym życiu wynikało z marzenia o pochwale, nawet w najprostszym słowie 'ślicznie', 'fajnie' itp. Przemoc fizyczna i psychiczna oraz odtrącenie w dzieciństwie sprawiły, że niema, tytułowa prośba przewija się przez całe jej życie.


"Jest duży ruch, setki osób gdzieś pędzą. Przechadzam się wolno po moim mieście.
Przyglądam się ludziom i to raczej niedyskretnie. Wzrokiem wyłapuję tylko niektórych dorosłych. 
Ilu z nich to DDA*? Na pewno są. Patrzę na ich twarze, zaglądam w oczy."

"Powiedz, że mnie kochasz, mamo" to piękna i wzruszająca historia opowiadająca historię dziecka, później kobiety, jakich niestety jest wielu w naszym kraju (o innych nie wspominając). Dopiero po latach Gabrieli udaje się spotkać wymarzonego mężczyznę, który da jej poczucie bezpieczeństwa i założyć rodzinę, owocem której będzie dwóch synów.

Główna bohaterka ma dwa oblicza. Gabi to wiecznie uśmiechnięta i przyjazna osoba, która w każdej sytuacji znajdzie jakiś plus, Gabriela to kobieta pełna żalu, goryczy i smutku, wciąż wspominająca bolesny okres dzieciństwa.

"Powiedz, że mnie kochasz, mamo" mogłaby być wzruszającą powieścią, o której samo myślenie sprawia, że buzia wykręca się w podkówkę, ale niestety. Niestety pani Mączkowska nie wykorzystała w pełni swojego potencjału pisarskiego i zamiast szczegółowych wspomnień z dzieciństwa dodała kilka krótkich wspomnień, z których zbyt wiele nie wynika. A szkoda. Niemniej książkę polecam, bo dzięki historii zawartej na jej kartach dowiadujemy się jak ważna jest miłość rodzicielska i akceptacja z ich strony. Dla niektórych może to być niezrozumiałe, ale ja wiem, że większość działania dzieci polega na próbie zwrócenia uwagi rodziców.

DDA - Dorosłe Dzieci Alkoholików

Tytuł: Powiedz, że mnie kochasz, mamo
Autor: Grażyna Mączkowska
Wydawnictwo: Akurat
Liczba stron: 336
Moja ocena: 8/10 

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Akurat!

8 komentarzy:

 1. Blogerzy bardzo zachwalają tę książkę. Dlatego mam ja na oku :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tę książkę w domu, ale na razie czyta ją moja mama. Cieszę się, że niedługo poznam tę przejmującą historię!

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie czytam i muszę przyznać, że czyta mi się bardzo dobrze :)

  KsiążkowyŚwiat

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam tę książkę i w najbliższym czasie zabieram się za jej czytanie :) Cieszy mnie to, że zbiera wiele pozytywnych opinii :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że potencjał nie został wykorzystany, ale powieść rozpoczyna się ciekawie i na pewno spróbuję się z nią zapoznać. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wydaje mi się, że kiedyś sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja raczej odpuszczę, bo skoro nie jest dopracowana to nie będę się później denerwować, lepiej od razu dać sobie spokój ;)

  http://wiecznie-zaczytana-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Skoro jesteś już tutaj to naskrob dla mnie parę słów o recenzji/książce. Dziękuję ♥ Motywuje mnie to do dalszego pisania. :)Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...