środa, 3 października 2018

379. Pierwszy rok


"Ludzie, którzy mówią ci to, co chcesz usłyszeć, są najbardziej niebezpiecznymi wrogami."

Ryiah to piętnastolatka, która prawie od samych narodzin marzy o zostaniu magiem. Może jej to zapewnić ciężki dziesięciomiesięczny trening w Akademii, która raz do roku organizuje pobór i na koniec wyłania piętnastkę, która szklona będzie w wybranych frakcjach - Boju, Alchemii lub Uzdrawianiu na potężnych magów. Brzmi jak spełnienie marzeń, jednak czy dziewczyna z uboższej warstwy ma jakieś szanse wśród młodych arystokratów, którzy szkolenia zaczęli jeszcze zanim zaczęli dobrze chodzić?

Tematyka może wydawać się nieco infantylna i może przywoływać na myśl kilka innych tytułów, jednak muszę przyznać, że takiej historii jak Pierwszy rok dawno nie czytałam. Przez historię płynęłam i z trudem robiłam przerwy -pojawiające się z musu i faktu bycia w klasie maturalnej, nie ze znudzenia ;)

Styl autorki jest naprawdę przyjemny - nad książką miłe chwile spędzą rówieśnicy Ry, jak i osoby starsze, tego jestem pewna. Wielkim zaskoczeniem był dla mnie fakt, że jest to debiut, bo rzadko zdarzało mi się czytać tak dopracowane historie. Autorka wie co zamierza uczynić z historią, dobrze rozbudowała świat po czym wprowadziła do niego nas w oparciu o bohaterów takich jak Ry, rzucający zalotne spojrzenia każdej pannie bliźniak Ry - Alex, a także jej przebojowa przyjaciółka Ella.


Pierwszy rok to historia pełna magii, krwi, potu i zalążków miłości. Zalążków ponieważ pojawiają się pewne miłostki, jednak nie można tego nazwać płomiennym romansem, co mam nadzieję zmieni się nieco w kolejnych tomach. Jest to naprawdę dobra książka, poprawna pod względem merytorycznym, przyjemna w odbiorze, a co najważniejsze jest to świetne wprowadzenie do tamtejszego świata.

Zakończenie uzupełniło wiele wątków, jednak mimo tego nie mogę się doczekać dalszego biegu historii, ponieważ bohaterowie wyjątkowo zapadli mi w pamięć. Ryiah nie jest osobą, która da sobą manipulować i rządzić, co niejednokrotnie pokazywała na kartach Pierwszego roku. W towarzystwie równie silnej i mądrej Elli jes niemalże nie do zdarcia, ale nastawienie psychiczne to nie wszystko, co będzie jej potrzebne by dostać się do wymarzonej frakcji.

Jeśli chodzi o tę książkę, jak i całą serię jestem zdecydowanie na tak i liczę, że Wydawnictwo Uroboros jak najszybciej przetłumaczy i wyda kolejne tomy, których jest w sumie cztery. Jest na co czekać i mam nadzieję, że również skusicie się na historię Ry!

Tytuł oryginału: First Year
Autorka: Rachel E. Carter
Wydawnictwo: Uroboros
Seria: Czarny Mag (#1)
Liczba stron: 368
Moja ocena: 8/10
Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu!

6 komentarzy:

 1. Faktycznie, opowieść zawiera elementy jakby zaczerpnięte z kilku innych książek. ;) Nie słyszałam wcześniej o tym tytule, ale skoro książka jest faktycznie tak dobra, jak piszesz, to chciałabym ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie czytam. Jestem dopiero na 50 stronie, ale... Naprawdę bardzo, ale to bardzo mi się podoba! 💓 Uwielbiam takie historie, więc czuję że całość mnie zachwyci. 💥 piękne zdjęcia!

  Pozdrawiam,
  Ksiazkowa-przystan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Skusiłam się i po lekturze również czekam na kolejne części!

  OdpowiedzUsuń

Skoro jesteś już tutaj to naskrob dla mnie parę słów o recenzji/książce. Dziękuję ♥ Motywuje mnie to do dalszego pisania. :)Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...