wtorek, 15 sierpnia 2017

Kluchaton i 7ReadUp - stosiki!

 

Ostatnio bardzo ciężko jest mi się zmotywować do czytania, co widać po podsumowaniach. Mam nadzieję, że udział w maratonach czytelniczych pozwoli mi na zmotywowanie się do tego...
Remi z kanału lilacwix wraz z Marią (Maria z kukurydzy) organizują Kluchaton trwający od 14.08 do 20.08, czyli od wczoraj, a z kolei Marta z Wybrednej Marudy tydzień później (21.07 - 27.08) organizuje coroczny #7ReadUp. W tym roku wyjątkowo przez te dwa tygodnie będę w domu, więc postanowiłam wziąć udział i zaraz przedstawię wam moje plany!

~~~
Kluchaton
Główną ideą tego maratonu jest przeczytanie 1200 stron, a do tego dopasowanie książek do min. 5 wyzwań z piętnastu. Wszystkie wyzwania przedstawiają się tak:

Alex Fierro – książka z zieloną lub różową okładką
Inej Ghafa – książka, której przeczytanie jest dla ciebie wyzwaniem
Syriusz Black – książka, która jest źle oceniana
Richard Gansey – książka z motywem władcy
Thalia Grace – książka autora, do którego pałasz nieśmiertelną miłością
Dorian Gray – książka napisana pięknym językiem lub klasyk
Vin – książka z silną kobiecą postacią
Willem – przeczytaj książkę wspólnie z przyjacielem/znajomym
Raoden – książka, którą polecili ci znajomi
William Herondale – książka z piękną, lecz tragiczną historią
Jem Carstairs – książka z motywem muzycznym
Neferet – książka z bohaterem tak złym, jak sama ciemność
Luna Lovegood – książka dziwna, ekscentryczna
Gabriel Boutin – książka z bohaterem lgbtqia+
Celaena Sardothien – książka z dużą ilością akcji


Do wyzwań zaznaczonych kolorem niebieskim postanowiłam dopasować Lalkę Bolesława Prusa. Jest dla mnie wyzwaniem ze względu na objętość, ale i język; nie słyszałam na jej temat zbyt wiele pozytywnych historii i wydaje mi się, że kończy się tragicznie. Jeśli się mylę z tym ostatnim to proszę o info! :)

Wyzwania zaznaczone na różowo odnoszą się w kolei to Dziwnych losów Jane Eyre. Za tę książkę zabieram się już długo i wciąż mi się nie udało, więc maraton powinien mnie do tego zmotywować. Moja wersja ma okładkę różowo-czerwoną, jest oczywiście wielokrotnie polecanym mi klasykiem, a sama Jane jest ponoć silną bohaterką. Dopasowałam tu również motyw władzy, ponieważ z tego co wyczytałam bohaterowie pochodzą z różnych warstw społecznych, więc jako tako to podciągam.

Na pomarańczowo z kolei zaznaczyłam książkę Zły Romeo. Właśnie skończyła ją moja przyjaciółka, a z tego co wiem, to na ilość akcji nie można tam narzekać. Zaznaczyłam również kategorię Luny, ponieważ (ze słów przyjaciółki) główny bohater jest wyobcowany i dziki, więc to chyba też można podciągnąć, nie?

Według moich wyliczeń dopasowałam książki do 11 kategorii, a wszystkich stron wyszło 1744 (jeśli chodzi o Lalkę to w planach mam tom pierwszy, jeśli się uda przeczytam lub zacznę też drugi).

 7ReadUp
 Tym razem Marta zamiast zwyczajnych wyzwań postanowiła poszperać w słowniku, a wylosowane słowa mają nam służyć za kategorie. Są to:
zawisnąć
gdziekolwiek
paraliżować
klasyczny
sprawa
powstawać
ważniak
neurologia
wygotowywać
niewyżyty

Do słówek zaznaczonych kolorem różowym postanowiłam dobrać książkę Trzy metry nad niebem. Powstawać ze względu, gdyż jest to pierwszy tom powstałej serii, a na gdziekolwiek i zawisnąć odpowiada sam tytuł.

Kolor niebieski odnosi się z kolei do światowego klasyku - Zbrodni i kary. Z opisu wyczytałam, że bohater stawia siebie ponad resztą (ważniak), popełnia czyn, który może paraliżować ze strachu i ostatecznie traci głowę (neurologia). Naciągnę do tego również kategorię niewyżyty, gdyż ponoć nie panuje nad sobą. A jako że jest studentem prawa, a prawnicy mają sprawy postanowiłam dodać tu kolejną kategorię. Dodatkowo myślę, że podczas czytania mogę się wygotować ze złości, ponieważ słyszałam, że tę książkę się kocha lub nienawidzi.

Tym sposobem do całego 7ReadUp'u dopasowałam dwie książki, których łączna liczba stron to 952. Mam nadzieję, że uda mi się przeczytać coś jeszcze w trakcie trwania tego tygodnia, ale o tym poinformuję was w podsumowaniu.

~~~

Mam nadzieję, że przeczytam wszystko, co zaplanowałam i pod koniec sierpnia pochwalę się zadowalającymi mnie wynikami obu maratonów.

6 komentarzy:

 1. Kochana, nie bój się "Lalki"! Jest to jedna z moich ulubionych lektur szkolnych, więc naprawdę warto dać jej szansę. "Zbrodnię i karę" też bardzo dobrze wspominam. Powodzenia! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja miałam ogromny problem z przebrnięciem przez "Lalkę" - męczyłam się z nią ponad tydzień i zasypiałam nie raz przy lekturze... Ale mimo wszystko zawsze lepiej przeczytać, niż bawić się w streszczenia.

  Powodzenia z czytaniem :D
  Caroline Livre

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem już po pierwszym tomie i jestem zachwycona! Zobaczymy jak będzie z drugim :D Dziękuję! <3

   Usuń
 3. "Zbrodnia i kara" to moja ulubiona lcieplna lektura. "Lalkę" tez wspominam dobrze, a "Dziwne losy Jane Eyre" po prostu trzeka znać. Trzymam kciuki za powodzenie :)

  OdpowiedzUsuń

Skoro jesteś już tutaj to naskrob dla mnie parę słów o recenzji/książce. Dziękuję ♥ Motywuje mnie to do dalszego pisania. :)Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...