czwartek, 12 listopada 2015

174. Tease


Po samobójstwie Emmy Putnam miano winnej ponosi m.in. Sara Wharton, której Emma zabrała chłopaka. Sara wraz z trójką przyjaciół została oskarżona o psychiczne znęcanie się nad dziewczyną, z powodu którego tamta targnęła się na własne życie. Główna bohaterka uznana za winną zostaje wykluczona ze szkolnej (i lokalnej) społeczności, jest wytykana palcami i obrażana, a wakacje poprzedzające klasę maturalną to ciągłe spotkania z prawnikiem i psychoterapeutą. Jest przekonana, że przez śmierć rówieśniczki jej życie również się skończyło. Jak znaleźć w sobie siłę i chęci do życia, kiedy inni spychają cię na sam dół?


Samobójstwo, czy śmierć bardziej lub mniej bliskiej osoby zawsze jest przygnębiająca, a jeśli wszyscy uważają cię za winną tej strasznej rzeczy to powoli zaczynasz sama w tej sprawie uważać się za winną. Sarze jest naprawdę ciężko i wraz z kartami książki przechodzi przemianą od posłusznego pieska Brielle do współczującej Emmie i szczerze żałującej swojego prześladowania sprzed kilku miesięcy. Dla książki jest to duży plus, gdyż już dawno nie czytałam powieści, w której bohater przeszedłby tak dużą metamorfozę pod względem psychicznym.

Powieść jest oparta na faktach, więc tym bardziej należy się z nią zapoznać. W dzisiejszych czasach wyzwiska są normą, szczególnie w szkole, a to przecież od nich się zaczęło. Niestety na wyzwiskach nie zakończono nękanie Emmy, a dziewczyna nie zniosła więcej i zakończyła życie. 

Fabuła została podzielona na wydarzenia sprzed samobójstwa oraz na wydarzenia późniejsze, m.in. spotkania z prawnikiem. Spodobał mi się ten zabieg, bo dzięki temu możemy dokładniej zaobserwować przemianę głównej bohaterki. 

Moim zdaniem "Tease" to udany debiut i serdecznie go polecam!


Tytuł oryginału: Tease
Autorka: Amanda Maciel
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 336
Moja ocena: 7/10
Za książkę dziękuję Wydawnictwu!

6 komentarzy:

 1. Dużo słyszałam o tej książce i czaję się na nią od dłuższego czasu. Lubię lektury oparte na faktach, a motyw samobójstwa to coś trudnego. Podejmę wyzwanie i się z tym zmierzę ;).

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno przeczytam, gdyż ciągnie mnie do ksiażek, które mówią o samobójstwach młodzieży

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka zbiera same dobre recenzje. Mam ją w planach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że Tobie również się spodoba. ;)

   Usuń

Skoro jesteś już tutaj to naskrob dla mnie parę słów o recenzji/książce. Dziękuję ♥ Motywuje mnie to do dalszego pisania. :)Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...