środa, 3 czerwca 2020

497. Zabić drozda

Parę słów o książkach - blog z recenzjami książek // IG: zmu_booklover

Lata 30. XX w. i małe miasteczko Maycomb w Alabamie, gdzie mieszka prawnik o wielkim sercu, Atticus Finch, wraz z dziećmi - wygadaną i przeuroczą Smyk oraz jej mądrym starszym bratem Jemem. Konflikty na tle rasowym, bądź społecznym, obecne i dziś, narastały w tej małej społeczności i otaczały chłonące to dzieci, które pod przewodnictwem ojca uczyły się o życiu i wartości ludzi.

"Zabić drozda" to jedna z moich ulubionych książek, którą mogę czytać i czytać bez opamiętania. Trafiła do mojego serca jeszcze gdy byłam w podstawówce, choć wtedy nie byłam aż tak świadoma tego, co czytam, jak dziś. To był jeden z głównych powodów poznania tej wspaniałej historii w wersji ilustrowanej.

"W tym kraju wszyscy ludzie są równi pod jednym względem - istnieje jedna instytucja, wobec której nędzarz jest równy Rockefellerowi, głupiec znaczy tyle samo, co geniusz na miarę Einsteina, ignorant jest równy profesorowi uczelni. Tą instytucją [...] jest sąd."

Cudowny klasyk pani Lee w komiksowej adaptacji Freda Fordhama, to coś, co polecam od dostania tej historii w swoje ręce i co polecać będę długo. Szczególnie w czasach, w których tak wiele mówi się o niedocenianiu innych ze względu na ich orientację czy kolor skóry, lektura ta powinna być priorytetem dla każdego człowieka, szczególnie młodych osób, które dopiero poznają życie.

Parę słów o książkach - blog z recenzjami książek // IG: zmu_booklover

Harper Lee pokazała jak ważne jest docenianie innych, nieuwłaczanie im ze względu na błahe sprawy, takie jak na przykład kolor skóry, który jest zupełnie nieważny w ocenie tej osoby. Spojrzenie autorki skupiło się na zaglądaniu ludziom w serca i wprost do dusz, nie zaś na ubranie czy do kieszeni. Do tego warta akcja, która nie pozwala oderwać się od lektury i humor, szczególnie w wydaniu Smyka, który bawi do łez.

Uwielbiam tę książkę i niesamowitą przyjemność sprawiło mi poznanie jej na nowo, wraz z ilustracjami zaakceptowanymi przez spadkobierców pani Lee. Cieszę się, że Wydawnictwo Jaguar postanowiło ją wydać i nie mogę się doczekać kolejnych klasyków w wersji ilustrowanej, na przykład "Folwarku zwierzęcego", który już można zakupić!

Tytuł oryginału: To Kill a Mockingbird
Autorka: Harper Lee
Ilustracje: Fred Fordham
Wydawnictwo: Jaguar
Liczba stron: 280
Moja ocena: 10/10
Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu!

6 komentarzy:

  1. Nie miałam jeszcze okazji sięgnąć, ale na pewno kiedyś to zrobię :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Super, uwielbiam komiksy! Zapisuje tytuł i przy najbliższej okazji sięgnę po te książkę!

    OdpowiedzUsuń
  3. Na pewno bardzo oryginalna forma. Z pewnością wielu osobom przypadnie do gustu!

    OdpowiedzUsuń

Skoro jesteś już tutaj to naskrob dla mnie parę słów o recenzji/książce. Dziękuję ♥ Motywuje mnie to do dalszego pisania. :)Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...