sobota, 29 grudnia 2018

402. Niewyjaśnione okoliczności

Parę słów o książkach - blog z recenzjami książek

Co się dzieje z ludzkim ciałem po śmierci i jak ustalić przyczynę zgonu? Jak dojść do prawdy odnośnie śmierci, skoro zmarli nie chcą mówić? Doktor Richard Shepherd przybliża nam te tematy, a swoją wiedzę czerpie z tego, że w swojej karierze przeprowadził już ponad 23 tysiące autopsji. Niektóre z jego spraw poznał cały świat, m.in. masakrę w Hungerford, śledztwo w sprawie wypadku księżnej Diany czy też atak na World Trade Center.

Niewyjaśnione okoliczności to nie są same opisy pracy lekarza medycyny sądowej. Richard Shepherd jest przede wszystkim nie lekarzem, a człowiekiem. Poznajemy go jeszcze zanim jest lekarzem, więc można by określić tę książkę jako czysty wgląd w pracę. Oczywiście, że pojawiają się pewne terminy powiązane z zawodem, ale autor wszystko dokładnie objaśnia, więc osoba niemająca pojęcia o pracy i czynnościach podejmowanych w tej profesji spokojnie może czytać.

Autor wplata w tę historię sporo wstawek z prywatnego życia, co jest ciekawym zabiegiem. W ten sposób dokładnie widać relacje w jego rodzinie i jak wygląda w niej życie za sprawą wykonywanego przez niego zawodu. Nie wszystko było łatwe, jednak opinie są na tyle obiektywne, że czytelnik jest w stanie zrozumieć każdą ze stron.

Niewyjaśnione okoliczności to swego rodzaju testament zmarłych, który odkrywa dr Shepherd. Lekarz nie zakłada prawdopodobnych przyczyn śmierci, a do samego końca stara się odkryć prawdę. Dla niego każda sekcja jest nową zagadką, którą ze wszystkich sił stara się rozwikłać. Jego wnikliwość i oddanie pracy doprowadziły do ujęcia wielu morderców, uniewinnienia fałszywie oskarżonych ludzi, ale też i do ponownego otwarcia dużo wcześniej zamkniętych spraw. Jest to z pewnością ważny zawód, nie tylko dla bliskich ofiar, ale i samych zmarłych, ponieważ poznanie przyczyny zgonu może zapewniać im spokój. Niestety tak jak wszystko na świecie medycyna sądowa również ma swoją cenę.

Z pewnością nie jest to łatwa książka ze względu na tematykę, ale i występujące niejednokrotnie dość szczegółowe opisy różnych ofiar, bądź miejsc zbrodni. Wydaje mi się, że mimo tego warto zebrać się w sobie i do niej zajrzeć, ponieważ styl pisania Shepherda jest w miarę prosty. Powrót do wspomnień autora nadaje tej książce bardziej osobisty charakter, więc nie można jej traktować jako poradnika.

Tytuł oryginału: Unnatural Causes
Autor: Richard Shepherd
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 456
Moja ocena: 8/10
Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu!

2 komentarze:

Skoro jesteś już tutaj to naskrob dla mnie parę słów o recenzji/książce. Dziękuję ♥ Motywuje mnie to do dalszego pisania. :)Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...