czwartek, 12 kwietnia 2018

335. Indeks szczęścia Juniper Lemon


Juniper Lemon nie miala nigdy w życiu pod górkę. Bywały lepsze i gorsze momenty, ale zawsze po pomoc mogła się zwrócić do starszej siostry czy rodziców. Wraz ze śmiercią siostry traci mamę, która staje się pustą skorupą, w pewnym stopniu też ojca, ale i przyjaciół. Jej najbliższa przyjaciółka od dzieciństwa przestaje z nią rozmawiać, bo nie wie o czym i w jaki sposób - śmierć siostry bardzo wpłynęła na Juniper. W jej życiu nie zmieniła się tylko jedna rzecz - fiszki. Kiedyś z siostrą codziennie wypisywały pozytywne i dobre rzeczy, jakie im się przytrafiły danego dnia, a od jej śmierci na fiszkach przeważają negatywy. Tkwienie w marazmie i stanie apatii zmienia się wraz ze znalezieniem listu siostry zaadresowanego do TY. Z treści wynika, że Camilla ukrywała związek, nawet przed siostrą. Juniper postanawia odnaleźć list i wręczyć go adresatowi.

Historia Juniper zdecydowanie mnie zaciekawiła i upłynęła bardzo szybko. Czytałam ją z przyjemnością i cieszę się, że udało mi się ją poznać. Julie Israel pisze w prosty sposób, ale nie infantylnie. Sposób kreacji bohaterów mnie przekonał, mimo kilku schematycznych postaci. Fabuła w pewnym stopniu także była do przewidzenia, chociaż autorka starała się prowadzić czytelnika okrężnymi drogami i podsuwać coraz to nowsze możliwości zakończenia książki. 

Była to jedna z lepszych książek jakie przeczytałam w ostatnim czasie. Juniper była ciekawą bohaterką, z którą utożsamiłam się już na samym początku. Przekazuje czytelnikom jak radzić sobie ze stratą, a także jak pamiętać o zmarłej osobie. Mimo, że często błądzi i gubi się w życiu, to jest bardzo silną osobą. Wie, że musi sobie sama poradzić ze wszystkim, ze względu na zaniedbanie ze strony rodziców. Z jej postawy, wniosków i przemiany można wiele wynieść, dlatego warto poznać tę historię.
Indeks szczęścia Juniper Lemon to warta poznania historia niosąca za sobą wiele morałów i wartości. W trakcie jej czytania towarzyszyły mi refleksje na temat życia i jego nietrwałości, a także o odnalezieniu szczęścia, gdy się na to nie zapowiada. 

Tytuł oryginału: Juniper Lemon's Hapinnes Index
Autorka: Julie Israel
Wydawnictwo: IUVI
Liczba stron: 372
Moja ocena: 8/10

4 komentarze:

  1. Wiem jak to jest gdy rodzić staje się pustą skorupą po stracie dziecka... jak inni chodzą obok ciebie na palcach...może z ciekawości skusze się na powieść.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wygląda na miłą powieść dla nastolatków.

    OdpowiedzUsuń

Skoro jesteś już tutaj to naskrob dla mnie parę słów o recenzji/książce. Dziękuję ♥ Motywuje mnie to do dalszego pisania. :)Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...