środa, 12 czerwca 2019

447. Nieprawdopodobna przyjaźń

Parę słów o książkach - blog z recenzjami książek / INSTAGRAM: @zmu_booklover

Rut i Raymonda przyjaźnią się już ponad czterdzieści lat. Przyjaźń nie powinna być żadnym zaskoczeniem, gdyby nie to, że w ich przypadku nie miała prawa się ona zdarzyć. Rut Dajan to Izraelka, żona Mosze Dajana, polityka znanego z niechęci do Palestyńczyków. Zaś Raymonda Tawil to palestyńska dziennikarka, która od zawsze nienawidziła Dajana, a przez to i jego bliskich. Jak to się stało, że losy tych dwóch kobiet splotły się na tyle mocno, by przerodzić się w przyjaźń?

"Nieprawdopodobna przyjaźń" to połączona biografia obu kobiet, a także historia ich wieloletniej przyjaźni. Już sam tytuł wskazuje na to, że ta przyjaźń nie powinna się była nigdy zdarzyć, a jednak się udało. Raymonda miała misję niesienia dobra i ukojenia bólu w kraju przepełnionym walką i cierpieniem, a Rut nie chciała odpowiadać za krzywdy wyrządzone przez potwora, w którego zmienił się jej ukochany Mosze.

Anthony David dokładnie opisał życiorysy obu kobiet, opierając się zarówno na ich własnych wspomnieniach, jak i zachowanych pamiątkach. Jego długie rozmowy pozwoliły na uszeregowanie chronologiczne wydarzeń, przez co książkę czyta się szybko i płynnie. Choć sama nie zawsze jestem przekonana do biografii, tak sposób opisywania historii przez Davida mnie ujął i zarówno ubolewałam nad wydarzeniami związanymi z wojną, jak i żałowałam, że w moim egzemplarzu jest zbyt mało stron.

Obie panie zaprezentowane są jako żywiołowe kobiety pełne energii i marzeń. Choć rozpoczęły życie i swoje działania w trudych dla swoich narodów czasach, to wierzą, marzą i działają, o czym naprawdę dobrze się czyta. Niejeden raz zdarzyło mi się zapomnieć, że nie są fikcyjnymi bohaterkami, a prawdziwymi kobietami z krwi i kości.

Mimo że w ostatnim czasie czytuję więcej biografii i autobiografii niż kiedykolwiek, to wciąż nie jestem do końca przekonana do tego gatunku przez sposób prowadzenia narracji. Anthony David swoją nowością  książkową udowodnił, że można stworzyć historię ciekawie prowadzoną, wartką i przejrzystą, a jednocześnie opartą na faktach. "Nieprawdopodobna przyjaźń" podniesie Was na duchu, wzruszy, zasmuci, a jednocześnie może Was zaboleć serce lub odwrotnie - buzia od śmiania się. Książka jest pełna sprzeczności, tak jak jej bohaterki i wciąż nie dowierzam jak to się stało, że te dwie zupełnie różne panie o całkiem innych poglądach na większość tematów przyjaźnią się po dziś dzień.

Tytuł oryginału: An Improbable Friednship
Autor: Anthony David
Wydawnictwo: Kobiece
Liczba stron: 352
Moja ocena: 7/10

6 komentarzy:

 1. Raczej tym razem sobie odpuszczę :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem, po (auto)biografie sięgam rzadko ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak miałam przez naprawdę długi czas. Spodziewałam się nudów, ale jednak okazało się, że można się zaskoczyć ;)

   Usuń
 3. Zapowiada się bardzo ciekawa lektura. Bardzo lubię takie książki :)

  OdpowiedzUsuń

Skoro jesteś już tutaj to naskrob dla mnie parę słów o recenzji/książce. Dziękuję ♥ Motywuje mnie to do dalszego pisania. :)Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...