sobota, 17 lutego 2018

KSIĄŻKA vs FILM: Cudowny chłopak


O Cudownym chłopaku ostatnio jest nieco głośniej w internecie z powodu premiery ekranizacji książki. Nie spotkałam się jeszcze z negatywną opinią ani na temat książki, ani filmu, ale jak jest z różnicami między nimi? Co jest lepsze?

FABUŁA
Głównym bohaterem jest dziesięcioletni Auggie Pullman, który urodził się z rozszczepioną twarzą przez zmutowanie się dwóch genów i ma za sobą 27 operacji. Do tej pory uczył się w domu z mamą, jednak wspólnie z rodziną decyduje się na podjęcie decyzji o rozpoczęciu piątej klasy. Do tej pory wystawiony był jedynie na słowa rodziny i lekarzy, którzy przywykli do jego niezwykłej twarzy, a jak będzie z rówieśnikami?


KSIĄŻKA
W książce przedstawiony jest nie tylko jego punkt widzenia, ale i siostry oraz innych dzieciaków ze szkoły, dzięki temu możemy lepiej poznać nie tylko chłopca, ale również jego najbliższe otoczenie. Odmienność nie jest może specjalnie oryginalnym tematem w literaturze, jednak pomysł R. J. Palacio został dobrze wykorzystany, co czyni tę książkę bardzo ciekawą i inspirującą. Choć to chłopiec gra główne skrzypce, jego siostra również wzbudziła we mnie sympatię i smutek, ponieważ musiała zbyt szybko dorosnąć i tak też była traktowana przez całą rodzinę - jak dorosła, która nie potrzebuje rodziców, która ze wszystkim jest sobie w stanie sama poradzić.
Ciekawe było wplecenie w fabułę różnych sentencji i cytatów, które zapoczątkował wychowawca klasy Auggiego. Jego mottem na wrzesień było: Jeśli możesz dać dowód albo swojej racji, albo dobroci, daj dowód swojej dobroci. W kolejnym miesiącu było to: Czynami wystawisz sobie pomnik.  Doskonale nawiązywały one do treści książki i tego co działo się w życiu poszczególnych osób. Jak dla mnie książka była strzałem w dziesiątkę, ale po jej przeczytaniu postanowiłam sprawdzić czy film jest równie dobry.

FILM
Nie różni się on zbytnio od książki. Zabrakło mi tutaj perspektywy chłopaka Vii - Justina, bo w książce jego postać została ciekawie przedstawiona. W zamian za to otrzymałam mnóstwo dobrych kadrów, świetnie dobraną obsadę i przekonujące kwestie, które doprowadziły mnie do dwukrotnego płaczu. W książce postać Auggiego wzbudzała dużo emocji - od radości, po smutek i żal, jednak Jacob Tremblay zagrał perfekcyjnie i nie byłam w stanie powstrzymać łez. Mottem Auggiego w książce jest to, że każdy człowiek powinien choć raz w życiu dostać owacje na stojąco i zdecydowanie należą się one Jacobowi. Nie zagrał on chłopca, który się nad sobą użala - o nie, nie! Jego postać jest niesamowicie wzruszają, ale równie pogodna i wesoła! Od niego można czerpać pozytywną energię, od niego można się uczyć żartów, ale i postrzegania świata i ludzi z zupełnie innej perspektywy. Oczywiście jedną z ważniejszych rzeczy, które zostają przez chłopca przekazane jest to, by nie oceniać ludzi po wyglądzie, tak jak książek po okładkach. Jest to wszystkim znane z dziada pradziada, a jednocześnie bardzo trudne do wykonania, prawda?
Równie świetnie zagrali Julia Roberts i Owen Wilson grający rodziców chłopca. Znani z wielu filmów o różnej tematyce doskonale poradzili sobie jako rodzice chłopca, który większość życia spędził w szpitalu. Byli idealnie weseli i smutni, motywujący, wspierający i kochający. Ich dwójka zapewniała rodzinie poczucie stabilizacji i miłości. Szkoda tylko, że bardziej nie skupili się na Vii, starszej siostrze chłopca, która również rozpoczynając nową szkołę potrzebowała nieco więcej wsparcia i uwagi. Gdyby jednak to było wyrównane z pewnością film, jak i książka, mogłyby nie być aż tak przekonujące, więc to doskonale rozumiem.KSIĄŻKA CZY FILM?
Ciężko jest wybrać, gdyż film prawie nie odbiegał od książki. Jednak biorąc pod uwagę to ile emocji wywołały u mnie obie z tych rzeczy, to z minimalną przewagą zwycięża film. Podczas czytania wyobrażałam sobie wszystkie zdarzenia, jednak nie doprowadziły mnie one do łez. Aktorzy podeszli do sprawy bardzo emocjonalnie, więc nie liczyły się tylko ich słowa, a mimika, ruchy i zachowanie. Mimo wszystko bardzo polecam przeczytać książkę a następnie obejrzeć film - lub na odwrót. I jedno i drugie warte jest poznania!

14 komentarzy:

 1. Nie oglądałam filmu i nie czytałam książki. To dopiero przede mną :) ale ciekawe porównanie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Film jeszcze przede mną, a książkę - uwielbiam! Płakałam przy czytaniu jej kilka razy to, co to będzie na filmie! :D

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie,
  oliviaczyta

  OdpowiedzUsuń
 3. widziałam zwiastun filmu i bardzo chcę go obejrzeć!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem ciekawa i to bardzo, ale najpierw sięgnę po książkę a dopiero potem obejrzę film :D http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie mogę się doczekać zarówno książki, jak i filmu. Mam nadzieję, że wkrótce przekonam się na własnej skórze jakie wywołują uczucia :)
  Świetne porównanie!
  Pozdrawiam cieplutko ;* Dolina Książek

  OdpowiedzUsuń
 6. W pon. widzę grają go u mnie w lokalnym kinie, koniecznie muszę się wybrać ! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajne porównanie filmu do książki :) I film musiał być naprawdę niezły, skoro w Twoim rankingu minimalnie wygrał, zazwyczaj jednak ekranizacjom trudno przebić oryginały ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Skoro jesteś już tutaj to naskrob dla mnie parę słów o recenzji/książce. Dziękuję ♥ Motywuje mnie to do dalszego pisania. :)Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...