poniedziałek, 10 sierpnia 2015

153. Alkaliczny styl życia


„Człowiek rodzi się zdrowy.
Wszystkie choroby przychodzą do niego przez usta, z pożywieniem.”

"Alkaliczny styl życia" Beaty Sokołowskiej jest poradnikiem, dzięki któremu przy odrobinie chęci możemy zmienić swoje zachowania i odżywianie. Autorka przybliża nam informacje o równowadze pH i stara się wpoić to, jakich produktów powinniśmy unikać oraz to, że zły stan zdrowia jest wynikiem nie tylko złej diety, ale też kilku innych czynników.

"Zmiana sposobu odżywiania zaczyna się nie na talerzu, lecz w głowie."

W książce na początku poznajemy historię Autorki, która postanowiła pokazać na własnym przykładzie, że alkaliczny styl życia jest jak najbardziej prawidłowy, choć nie każdy może w nim wytrwać. Wyciąga z rękawa wiele historii, które mają przekonać nas do takiego a nie innego życia i jej się to udaje. Dzięki niej poznajemy pewne informacje o produktach kwasotwórczych i zasadowych.

Następnie dowiadujemy się o zasadach alkalicznej diety, których musi przestrzegać każdy. Tam również poznajemy zasady łączenia produktów oraz komponowania codziennych posiłków. Autorce udało się tu również zawrzeć listę produktów, które powinny mieć swoje miejsce w każdej kuchni wraz z ich opisem (jeśli nazwa nie wszystkim wiele mówi) i zadziwiająco dużą ilością właściwości.

Kolejna część książki to listy od osób, które wraz z Autorką raz lub dwa w roku stosują tzw. Wirtualną Odnowę. W tym czasie (wiosna i jesień) w Polsce na Facebooku łączą się osoby, które chcą oczyścić swój organizm za pomocą postu warzywnego.

Na końcu książki znajduje się też w mniejszym formacie książeczka, w której wymieniona jest ogromna ilość produktów, które podzielone są na te o najsilniejszych właściwościach zasadotwórczych, średnio i lekko zasadotwórczych, czyli taka mała lista zdrowych zakupów.

Moim zdaniem książka jest warta uwagi i każdy powinien ją przeczytać. Nie każdy czytelnik musi od razu motywować się do rozpoczęcia alkalicznego stylu życia, choć książka i tak motywuje, ale zmiany zaczynają się od małych rzeczy, prawda? Przynajmniej można wypróbować zdrowe przepisy, które są zawarte pod koniec książki. 

"Alkaliczny styl życia" wbrew wszystkiemu na to wskazującemu nie jest jedynie książką o zdrowym odżywianiu. Poruszane są też kwestie samopoczucia, za które odpowiedzialna jest również dieta!
Beata Sokołowska nie każe postawić nam całego życia na głowie, lecz zastanowić się czy to co jemy, jak jemy i w jakich ilościach ma znaczenie dla naszego samopoczucia, chęci do życia, zdrowia. Jeśli chcesz poczytać o tym nieco więcej serdecznie zapraszam do przeczytania książki.

Tytuł oryginału: Alkaliczny styl życia
Autor: Beata Sokołowska
Wydawnictwo: Muza SA
Liczba stron: 301
Moja ocena: 9/10

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu!

3 komentarze:

  1. "Jesteśmy tym co jemy"... Trudno się nie zgodzić, że stosowana dieta odgrywa w naszym życiu istotną rolę wpływając bezpośrednio na funkcjonowanie naszego organizmu... Nasze samopoczucie rzutuje na podejście do życia i otaczającego nas Świata i koło się zamyka... Zdrowie fizyczne ma bezpośrednie przelożenie na nasze zdrowie psychiczne...

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiem, raczej po takie książki nie sięgam ;)

    Nominowałam cię do Disney Book TAG, więcej tutaj:
    http://oxu-czytanie.blogspot.com/2015/08/disney-book-tag.html

    OdpowiedzUsuń

Skoro jesteś już tutaj to naskrob dla mnie parę słów o recenzji/książce. Dziękuję ♥ Motywuje mnie to do dalszego pisania. :)Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...