niedziela, 22 marca 2015

109. Kurs kreatywnego pisania


"Pisanie to praca. Trzeba wykonywać ją regularnie i zachowywać higienę psychiczną. Pisarz to wojskowy i poeta w jednym."

Myśleliście na pewno kiedyś, tak jak i ja o napisaniu własnej książki. Przez ciągłe czytanie we mnie również wzmorzyła się chęć napisania czegoś poza szufladę, najlepiej czegoś ciekawego, ale jak się do tego zabrać? Nikt nie rodzi się cudownym pisarzem, ale można to wyćwiczyć. Pisarz to zawód, którego da się nauczyć, a z pomocą przychodzi nam poradnik kobiety, która w tym temacie co nieco może się już wypowiedzieć.

"Kurs kreatywnego pisania" to książka a właściwie zbiór wskazówek bardzo przydatnych dla początkujących pisarzy.  Autorka zawarła w nim wszystkie potrzebne informacje dotyczące bohaterów, fabuły, narracji, świata przedstawionego itp. Pani Kasia powołuje się na różnych znanych myślicieli i filozofów oraz pisarzy i dzięki temu daje podstawy swoim tezom i pomysłom.

Katarzyna Bonda jest bardzo znaną polską pisarką, znaną przez wielu jako królowa polskiego kryminału. Mimo, że jest to moje pierwsze spotkanie z autorką zapewniam Was, że nie ostatnie, bo po tym co zobaczyłam w tej książce wiem, iż autorka potrafi dobrze pisać. Bardzo dobrze rzekłabym. 

"Nie trać czasu. Za mało go masz, by dłużej się wahać. Żyj, myśl, opowiadaj."

Jeśli sądzisz, że praca pisarza jest łatwa to powiedz mi to jeszcze raz, a obiecuję się nie roześmiać. Nie chcę nikogo dołować, ale taka prawda: ciężko jest napisać ot tak *pstryk palcem* bestseller, a mówimy tylko o jednej książce! Autorka to doskonale wie i od początku sprowadza Czytelnika na ziemię. Marzenia o wielkiej sławie i cudownej książce, która ją zapewni nie wystarczą. Jednak, dzięki temu poradnikowi możecie już teraz zacząć ćwiczyć swój pisarski warsztat i a nuż za kilka lat spotkamy się na Targach Książki, gdzie jako jedna z wielu będę stała w kolejce po Wasz autograf. Warto mieć nadzieję, ale tylko ciężką pracą człowiek coś w życiu osiągnie i mówię to z pełnym przekonaniem, mimo, że nie przeżyłam jeszcze tak wiele.

Serdecznie polecam tę książkę początkującym artystom i tym, którzy tak jak ja piszą dla siebie, 'do szuflady', ewentualnie dla polonistki, która wymaga od czasu do czasu napisania dłuższej wypowiedzi. Jestem pewna, że wyniesiecie mnóstwo dobrego z tego krótkiego poradnika i nie raz jeszcze do niektórych rozdziałów powrócicie. Również polecam książkę fanom pióra pani Kasi, bo autorka nie podaje nam suchych faktów, ale opisuje je na swoim przykładzie oraz pisze w dużej mierze o sobie i swoich początkach.

Tytuł oryginału: Kurs kreatywnego pisania
Autor: Katarzyna Bonda
Seria: Maszyna do pisania (#1)
Wydawnictwo: MUZA SA
Liczba stron: 319
Moja ocena: 10/10
***
Książka bierze udział w wyzwaniach OkładkoweLove i Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+2,3cm)

Za możliwość ulepszenia swoich tekstów 'do szuflady' serdecznie dziękuję 
Wydawnictwu MUZA SA i portalowi Business&Culture!

6 komentarzy:

 1. Muszę przyznać, że chętnie bym przeczytała ^^ Może ja i pisanie zbyt się nie lubimy, ale wydanie książki to, to... to musi być wspaniałe uczucie, a pisarz to wymarzony zawód dla każdego bibliofila. Z pewnością zapoznam się z poradnikiem pani Kasi :))
  zaczarrowana

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię pisać nawet jakieś zadania, które dostajemy na polskim, ale myślę, że bardzo dużo mogłabym się jeszcze nauczyć od pani Bondy :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam co tydzień jakieś wypracowania lub opowiadania xD Ale dzięki poradnikowi moje pisanie ulepszyłam ^^

   Usuń
 3. Kiedyś była taka era... Gdy bardzo chciałam pisać. Wtedy pewnie poleciałabym po tę książkę. Ale teraz... Chyba wolę czytać czyjeś dzieło niż wydać własne. Ale kto wie... Jak mi się zmieni, to poradnik pani Bondy będzie pierwszy do kupienia

  Zapraszam do siebie,
  http://to-read-or-not-to-read.blog.onet.pl/

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie przeczytała bym tę książkę/poradnik.
  Myślę, że my blogerki również znalazłybyśmy w niej coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń

Skoro jesteś już tutaj to naskrob dla mnie parę słów o recenzji/książce. Dziękuję ♥ Motywuje mnie to do dalszego pisania. :)Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...