sobota, 15 czerwca 2013

9. Świat nocy

Tytuł: Świat nocy 1
Tytuł oryginału: Night world 1
Autor: L. J. Smith
Tom: 1
Seria: Świat nocy
Liczba stron: 495
Wydawnictwo: Amber
Cena z okładki: 34, 90 zł
Ocen: +9/10


Lubicie książki o wampirach, wilkołakach, czarownicach  i innych istotach fantastycznych ? Jeśli tak mogę Wam śmiało polecić książki  L. J. Smith. Książki tej wspaniałej pisarki są bardzo ciekawe i na długo pozostają w czołówkach list bestsellerów ,,The New York Times" ( "Pamiętniki wampirów" 15 tyg, "Świat nocy" 32 tyg ).

 Książka, którą teraz właśnie recenzuję nazywa się "Świat nocy 1" i jest pierwszą częścią sagi o tym samym tytule. Książka ta jest podzielona ana trzy części - każda o innym tytule, innych wydarzeniach i bohaterach.

Pierwsza nosi nazwę "Dotyk wampira", a jego główną bohaterką jest szesnastoletnia Poppy. Poppy ma brata bliźniaka Phila. Dziewczynę od kilku miesięcy męczą ciągłe bóle brzucha, koszmary i ciągle chudnie. W pierwszy dzień wakacji Poppy nagle mdleje, więc mama postanawia zabrać ja do szpitala. Kiedy zmęczona po serii badań podsłuchuje rozmowę matki i ojczyma z lekarzem dowiaduje się, że jest chora na raka i zostało jej tylko kilka tygodni życia. Jest to dla niej druzgocząca wiadomość, ale jeszcze większy strach jest przed nią....
Zaraz po tym jak dowiedziała się o chorobie jej najlepszy przyjaciel - James Rasmussen oznajmia jej, że jest wampirem i żeby przeżyła musi ją przemienić.
Poppy, choć z początku zła z powodu kłamstwa zgadza się.
Kiedy w końcu zostaje przemieniona, a rodzina sądzi, że ona nie żyje do mieszkania James'a (w którym się ukrywa) przybywa jego znielubiony kuzyn - Ash. Ash od razu spostrzega, że dziewczyna jest przemienionym wampirem porywa ją (pod pretekstem uratowania James-a od śmierci ) i wywozi do swoich kuzynek czarownic do Las Vegas. Kiedy w końcu James ją odnajduje wyruszają odnaleźć jej ojca , w celu wyjaśnienia kłamstwa.
Co odkryła Poppy ?

Część druga opisuje przygody trzech sióstr - czarownic (Kestrel , Rowan i Jade) oraz ludzkiego rodzeństwa: Mary-Lynnette i Mark'a.
Kiedy czarownice uciekają z wyspy - domu - do ciotki Opal do Oregony znajdują ją przebitą kołkiem oraz znajdują martwe zwierzęta... Oczywiście zakopują ją, a tej czynności przypatruje się ukryta między krzakami Mary-Lynnette...
Choć dziewczynka z początku podejrzewa trzy siostry o morderstwo na własnej ciotce, później zostaje przekonana, że panie Opal Burdock została zabita zanim one przyjechały.
Od razu nasuwa się, więc pytanie :
Kto tak naprawdę zabił panią Opal ?

W trzeciej części główną bohaterką jest czarownica Thea Harman. Thea mieszka u swojej babci wraz ze swoją kuzynką Blaise, ponieważ ich matki zmarły przy porodach. Dziewczynki są w tym samym wieku i zachowują się jak siostry rodzone, więc zawsze mieszkają razem. Obie, z powodu Blaise są cięgle wyrzucane ze szkół oraz oddawane do coraz to innych krewnych. Ze sszkoły w New Hampshire zostały wyrzucone, ponieważ jeden z chłopców  zakochanych na zabój w Blaise - Randy spalił dla niej szkołę.
W nowej szkole Blaise pomimo zakazów wciąż bawi się chłopcami oraz rozbudza w nich miłość, dzięki wywarom i miłosnym naparom. Tym razem na jednej z imprez chce przelać krew chłopców. Jednym z nich ma być Eric Ross, który już pierwszego dnia szkoły uratował Theę przed ukąszeniem węża. Thea, choć z początku nieświadoma zakochuje się w nim, co jest surowo zakazane w świecie magii. Thea musi przed wszystkimi ukrywać się z tym, że znalazła swoją bratnią duszę.

Jej życie komplikuje się jeszcze bardziej, gdy wywołuje nie tego ducha, którego chciała, a duch zabija jednego z uczniów.Niestety czas odesłania ducha pokrywa się ze świętem Samanthih, na którym Thea musi być obecna....
Czy ona i Eric zostaną razem ?
Czy uratują świat przed rządnym krwi duchem ?

Akcja książki jest wartka i dynamiczna, w każdej części rozkręca się coraz bardziej. Książka jest ciekawa i oczywiście warta przeczytania. Osobiście czytałam 2 razy i chyba przeczytam po raz trzeci. Jeśli chodzi o moją opinię cieszę się, że odnalazłam w bibliotece tą książkę.

Pozdrawiam

2 komentarze:

  1. Chyba książka nie dla mnie bo raczej nie trawię nowoczesnych książek o wampirach (z wyjątkiem "Wampirów z Morganville" które by the way polecam ;p), a o pamiętnikach wampirów mam raczej mało pochlebne zdanie, tak więc raczej nie przeczytam, ale dzięki twojej recenzji będę patrzyła na tą książkę mniej sceptycznie i jeśli pojawi się w bibliotece to przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. "Wampiry z Morganville" czytałam i też polecam ;d
    Miło mi słyszeć takie pochlebstwa mojej recenzji :) Mam nadzieję, że książka ci się spodoba tak jak mnie i również przeczytasz kolejne części :) !

    OdpowiedzUsuń

Skoro jesteś już tutaj to naskrob dla mnie parę słów o recenzji/książce. Dziękuję ♥ Motywuje mnie to do dalszego pisania. :)Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...